DIGITALIZACE:

DVOJÍ TVÁŘ SVOBODY

Vyřídit z domova pracovní schůzku, po večeři si sednout k e-mailům, z obýváku odeslat domácí úkoly – pro mnoho lidí to už není nic zvláštního. Digitální technologie umožňují pracovat odkudkoli a kdykoli. Proto se digitalizace běžně vyzdvihuje jako cesta k pohodlnějšímu životu. Co všechno ale ve skutečnosti způsobuje? A jak vypadá její odvrácená strana?

Doma jsme se s partnerkou střídali u malého stolu, zatímco ten druhý se na posteli hrbil nad notebookem. Úplně se nám rozpadla hranice mezi pracovním a společným domácím životem. Nevěděli jsme, kdy odpočívat. Proto jsem se rozhodl: poslední e-mail si přečtu v sedm večer.

Ztratila jsem přehled o tom, kdy trávím čas se svým dítětem a kdy jsem „v práci“. Nakonec jsem měla pocit, že dělám všechno polovičatě, a ještě jsem byla čím dál unavenější, protože na mě tak nějak přirozeně vždy zbyla většina domácích povinností.

Když jsme museli ze dne na den přejít na distanční výuku, minimálně prvních 14 dní jsme pracovali od rána do večera. Protože jsem technicky zdatnější, denně jsem vyřizoval časté telefonáty a e-maily od žáků, ale i od svých technicky méně zdatných kolegů.

Digitalizace je proces, který právě probíhá: digitální technologie se začínají využívat v nejrůznějších oblastech výroby i života společnosti. Dovoluje nám to internet a v oblasti práce zrychlená automatizace: nahrazování práce za využití pokročilých informačních a komunikačních technologií. Digitalizace mimo jiné umožňuje zefektivnit výrobu, pracovat z domova, ale i měnit podobu pracovního trhu.

Práce z domova: osvobozuje?

V mnoha typech zaměstnání se čím dál častější formou práce stává home office (někde dokonce i trvale). Tento trend ještě urychlila koronavirová opatření. Výzkumy však ukazují, že lidé pracující z domova tráví prací více hodin, za což ovšem mnohdy nedostávají zaplaceno. Některé firmy očekávají, že zaměstnanci budou online k dispozici takřka nepřetržitě, o víkendech i po večerech. Vyřídit jeden mail a sem tam si udělat čas na videokonferenci se zahraničním partnerem – z výjimek se stává pravidlo. Člověk ale jednoho dne zjistí, že pracuje prakticky pořád a že nemá moc možností, jak takovému stavu vzdorovat, protože nad ním visí dva Damoklovy meče: konkurence a tlak na výkon. Do české společenské debaty toto téma vnášejí i odbory. Přestože zákoník práce v současnosti práci z domova v mnoha ohledech neošetřuje a chybí u nás právo na nedostupnost ve volném čase a další možná opatření, které uvádí samotné Ministerstvo práce a sociálních věcí, novela zákoníku zůstává v nedohlednu.

Nedostatek techniky, nedostatek znalostí

Připojit se na videohovor, obvolat zákazníky, pořídit si rychlejší internet, opravit si displej… Pro práci z domova, ať už je člověk obchodní zástupkyně, nebo učitel, je potřeba dostatečné vybavení – stejně jako v kanceláři dobrá židle a funkční počítač. Některé firmy práci z domova upřednostňují, neboť tím ušetří náklady na pronájem kanceláří. Zaměstnancům většinou nijak nekompenzují, že si musejí sami zajistit technické vybavení – berou to jako samozřejmost.

V souvislosti s uzavřením škol na jaře 2020 se ukázalo, že ani školství není na práci z domova připraveno: učitelé neměli potřebné vybavení ani znalosti, jak s technikou pracovat. Extrémní situace, která rychle pominula? Možná ano, ale digitální technologie mají ve vzdělávání své místo. Do škol přichází generace, která má k technologiím stále blíž. Závěry šetření České školní inspekce jsou přitom již posledních deset let totožné: není dostatek vybavení ani lidí, kteří by byli schopni digitální technologie efektivně a kreativně využívat. V roce 2018 bylo 27 % učitelů starších 55 let a jejich počet narůstá.

Flexibilita: platí pro všechny stejně?

S digitalizací a proklamovanou flexibilitou práce z domova je spojen ještě jeden negativní důsledek – nerovnost. Nejenže lidé na home office pracují v průměru více, ale rizika dopadají spíše na ženy. Flexibilní práce a jednorázové přivýdělky bývají jedinou možností, jak si zvýšit příjem na rodičovské dovolené, která se z 98 % týká žen. Také proto ženy v unijním průměru pracují z domova častěji než muži. Matky pracující z domova však oproti těm ostatním stráví mnohem více času péčí o děti, a volný čas jim tedy flexibilní práce nepřidává. Pracují více na všech frontách a čas si nejčastěji ukrajují ze spánku.

Nerovnost vzniká i z nedostatku pracovních pomůcek: ne každý si může dovolit například MacBook či nový telefon každé dva roky. Rozdíly se výrazně projevily i při distančním vzdělávání na jaře 2020 – některé rodiny neměly ani dobré připojení, natož pak počítače pro všechny školou povinné potomky. Přitom právě jich se budoucnost v digitálním věku týká nejvíce.

automatizace

Ilustrační příklad z německé studie.

Homeoffice

Během karantény mi zaměstnavatel doporučil, abych oddělil prostor pro práci od osobního života. Už mi ovšem neporadil, jak to mám v bytě o velikosti 1 + 1 udělat. V kanceláři jsem měl dostatek prostoru, dobré připojení, pohodlnou židli a velký monitor. Doma jsme se s partnerkou střídali u malého stolu, zatímco ten druhý se na posteli hrbil nad notebookem. Úplně se nám rozpadla hranice mezi pracovním a společným domácím životem. Nevěděli jsme, kdy odpočívat. Proto jsem se rozhodl, že poslední mail si přečtu v sedm večer a potom už pracovat nebudu. To ovšem v posledku vedlo jen k tomu, že se na mě hned po probuzení vysypala plná schránka mailů a byl jsem ještě ve větším stresu. Nedovedu si představit, že bych v takových podmínkách vydržel pracovat déle než měsíc. (zaměstnanec soukromé firmy)

Matka homeoffice

S manželem oba pracujeme na volné noze. Zprvu mi kamarádky záviděly, že jsem se nemusela vzdát práce, a přitom mohla dál trávit čas s naší dcerou. Rychle jsem si ovšem uvědomila, že situace není tak růžová, jak se navenek může zdát. Oba jsme dělali všechno a nic pořádně. E-maily jsem vyřizovala z mobilu na pískovišti, s klienty jsem volala během vaření oběda a samotnou práci dělala po nocích, až dítě usnulo. Ztratila jsem přehled o tom, kdy trávím čas se svým dítětem a kdy jsem „v práci“. Nakonec jsem měla pocit, že dělám všechno polovičatě, a ještě jsem byla čím dál unavenější, protože na mě tak nějak přirozeně vždy zbyla většina domácích povinností. Nakonec jsem to byla já, kdo záviděl rodinám, kde jeden z rodičů odejde na osm hodin do zaměstnání a po příchodu domů se může plnohodnotně věnovat dítěti. (matka na rodičovské dovolené)

Online výuka

Když jsme museli ze dne na den přejít na distanční výuku, minimálně prvních 14 dní jsme pracovali od rána do večera. Protože jsem technicky zdatnější, denně jsem vyřizoval časté telefonáty a e-maily od žáků, ale i od svých technicky méně zdatných kolegů, abych jim poskytl podporu. Kromě času věnovaného výuce a přípravě na ni jsem trávil čas tvorbou návodů pro kolegy, jak používat programy, které by nám vyučování na dálku umožnily. Bylo sice velkým tématem, že žáci nemají potřebné vybavení, ale u nás učitelů byla situace totožná – s manželkou jsme oba učitelé, a pokud bychom neměli vlastní počítač, jen těžko bychom svoji práci zvládali. (učitel na gymnáziu)

Jaké další proměny práce přicházejí?

Digitální nomádi

Platformy: neviditelná práce

Samoobslužná pokladna

Automatizace: svět bez práce?

Další odkazy

Výstava na stromech

Navštiv výstavu nebo uspořádej vlastní

Lekce

Osvětlí problematiku práce (bez) budoucnosti a přinese nové otázky i odpovědi

Přečti si více

Nech se vtáhnout do děje práce (bez) budoucnosti